Edmund Brygate

The following information has been extracted from Newcourt's Repertorium, Alumni Oxonienses, Alumni Cantabrigienses and the Clergy of the Church of England Database, attempting to resolve some inconsistencies within and between these sources.

Edward Brygate was a Franciscan Friar. He was awarded the degree of B.D. from the University of Oxford on 28 June 1526 and that of D.D. on 18 July 1530.

He was collated to the Rectory of Thorley on 22 October 1545 and to that of Wiley in Essex on 31 January 1547. He resigned from Wiley in 1548, and on 2 November of that year was instituted as Rector of St Andrew's, Much Hadham in Hertfordshire.

On 12 September 1554 he was admitted a Prebendary of St Paul's Cathedral.

Edmund remained Rector of Thorley and Much Hadham, and a Canon of St Paul's, until his death in 1562.

Philip Hargrave
November 2011


Return to St James' Rectors